• Teatr !

          • Spektakl „Niepokonany Olbrzym" w wykonaniu aktorów Teatru "Eden" z Wieliczki to prosta oraz zabawna historia, podczas której dzieci miały okazję  poznać  takie wartości, jak: odwaga, dzielność, niesienie pomocy oraz umiejętność rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy. Przedszkolni widzowie dostrzegli, że każdy zasługuje na drugą szansę oraz że nigdy nie jest za późno, żeby się zmienić. Dzieciom się bardzo podobało!

          • Grupa I:)

          • Dziś mogliśmy poczuć się jak prawdziwi gospodarze i wydoiliśmy naszą krówkę z mleczka, które potem sobie wypiliśmy .

          • Grupa V:)

          • Koledzy i koleżanki z Grupy V pożegnali dzisiaj Ritę, Ukraińską przyjaciółkę, która wraca do rodzinnego Charkowa.

            Діти попрощалися зі своєю українською подругою Ритою, яка повернулася до рідного Харкова.

            Droga Rito:)

            Życzymy Tobie i Twoim rodzicom z całego serca pomyślności w dalszym życiu. Dla Ciebie sukcesów na drodze edukacyjnej, a dla Was wszystkich końca wojny i bezpiecznego życia w Ukrainie :)

            Wspominajcie miło chwile spędzone w murach naszego przedszkola . ........ Do zobaczenia kiedyś.......:)

          • Grupa I

          • Sałatkę owocową można przyrządzać przez cały rok. Wiedzą o tym Panie z przedszkola , które razem z przedszkolakami z Grupy Maluszków przygotowały tę zdrową porcję soczystych witamin.Te urocze zajęcia ,są     preludium do gotowania? Jeśli nie, to koniecznie sobie przypomnijcie i  razem z dzieckiem/dziećmi rozpieście swoje wewnętrzne dziecko rozkoszną sałatką owocową. 

            Składniki:

            Truskawki, maliny, gruszki, jabłka, winogrona, kiwi, mango , brzoskwinia

          • Grupa IV

          • 15 ciekawostek o bocianach:

            1. Bocian z powodzeniem mógłby być symbolem naszego kraju – co czwarty bocian świata gniazduje w Polsce.

            2. Według danych z  2004/05 doliczono się już ponad 52 000 par. To oznacza, że pojedynczych osobników było grubo ponad 100 000,

            3. Bocian może mieć do około 120 centymetrów wzrostu, a rozpiętość jego skrzydeł nierzadko przekracza dwa metry.

            4. Czasem można zauważyć, że charakterystyczne, czerwone nogi bocianów są pokryte białym, grudkowatym nalotem. Chociaż nie wygląda to najpiękniej, nie jest to żadna choroba czy grzybica – to po prostu… kupa. Bociany celowo wypróżniają się na własne nogi. Prawdopodobnie jest to bociani sposób na termoregulację – wilgotne, przyklejone do nóg odchody parują i tym samym ochładzają organizm.

            5. Na Podlasiu mieści się Dwór Pentowo, który wraz z przyległym miasteczkiem Tykocin zyskał miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Na tym stosunkowo niewielkim terenie znajduje się obecnie blisko czterdzieści gniazd .

             6. Bocianie gniazda są ogromne i bardzo ciężkie – z roku na rok rozbudowywane przez ptaki mogą osiągnąć wagę nawet dwóch ton i szerokość dwóch metrów.

            7. Z tego powodu „dzikie” gniazda są bardzo kłopotliwe. Ptaki budują swoje gniazda na dachach domów czy stodół, nierzadko też na słupach linii energetycznych, które mogą zostać uszkodzone przez tak ciężkie konstrukcje. Żeby gniazdo nie stanowiło zagrożenia, w okresie zimowym podnosi się je i mocuje pod nim specjalny podest, który stabilizuje całość i odpowiednio rozkłada ciężar gniazda.

            8. Co roku montuje się również zupełnie nowe podesty, żeby zachęcić ptaki do zakładania gniazd w bezpiecznych zarówno dla nich samych, jak i ludzi miejscach.

            9. Bocian jest ptakiem dość „małomównym”. Najbardziej znanym odgłosem, jaki wydaje, jest klekot, który powstaje przez kłapanie dziobem. Poza tym dorosłym ptakom zdarza się syczeć, ale jest to cichy, słabo słyszalny dla człowieka dźwięk.

            10. Pisklęta mają znacznie bogatszy repertuar do komunikacji z rodzicami: od syczenia, przez pisk aż do przypominającego kocie miauczenia. Nie porozumiewają się klekotem, ponieważ mają miękkie dzioby, które twardnieją dopiero, kiedy młode trochę podrosną.

            11. Mimo że bociany-rekordziści dożywają ponad dwudziestu lat (a odnotowano nawet osobniki, które przekroczyły trzydziestkę), to za średnią długość życia bociana przyjmuje się 8-9 lat. Tę średnią liczy się wśród ptaków, które przeżyły pierwszy rok życia.

            12. Bociany są mięsożerne. Żywią się praktycznie wszystkimi niewielkimi zwierzętami: od owadów (chrząszcze czy koniki polne), przez dżdżownice i pijawki, aż po kręgowce. Zjadają płazy, ryby, gady, gryzonie, a nawet małe ptaki czy zające. Ich preferencje żywieniowe są zależne od zasobów naturalnych w miejscu występowania danej populacji.

            13. Chociaż nie wyglądają na prawdziwie drapieżne ptaki, zdarza im się upolować większe zwierzęta, jak łasice czy zające.

            14. Te ptaki spędzają w Afryce raptem jakieś dwa miesiące. Mimo wszystko migracja jest dla nich opłacalna, ponieważ w okresie zimowym w naszym klimacie nie znalazłyby wystarczającej ilości pożywienia – większość zwierząt, które wchodzą w skład ich menu w zimie hibernuje.

            15. Mimo powszechnego przekonania, że bociany łączą się w pary na lata, są monogamiczne tylko w czasie jednego sezonu lęgowego. Po usamodzielnieniu się piskląt rodzice się rozdzielają i następnego roku tworzą pary z innymi partnerami.

            Takie oto bociany przyleciały do Grupy IV.

            Źródło: https://animalistka.pl

             

             

             

             

          • Już jutro....

          • 21 marca już jutro... to dzień szczególny nie tylko dlatego, że oficjalnie powitamy wiosnę. To również Dzień Kolorowej Skarpetki!

            Dołącz do Drużyny Kolorowej Skarpetki i jutro powitaj wiosnę skarpetkami NIE DO PARY!

          • Grupa V:)

          • Przyszli pierwszoklaśiści - fotorelacja z wizyty w Szkole Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego:)

          • Grupa IV:)

          • Dzisiaj na zaproszenie kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego przedszkolaki z Grupy IV i V wzięły udział w zajęciach i zabawach integracyjnych na terenie szkoły. Oj działo się działo! Zwiedzaliśmy szkołę SP 9,  były zabawy na sali gimnastycznej, braliśmy udział w prawdziwej lekcji - pełne ręce roboty!. Bardzo nam się podobało. Brawo WY:)

          • Grupa I:)

          • Wraz z nadejściem wiosny dzieci z grupy I sadziły cebulkę. Przedszkolaki zapoznały się z jej wyglądem: budową, kolorem, kształtem, fakturą, zapachem oraz etapami jej sadzenia. Odpowiednio przygotowane dzieci, w niezbędne przedmioty zabrały się za pracę. Każde dziecko posadziło cebulkę. Teraz codziennie ją podlewają i prowadzą obserwacje wzrostu szczypiorku. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły zrobić kanapki z wyhodowanym przez siebie pysznym i zdrowym szczypiorkiem.

    • Kontakty

      • Przedszkole Miejskie Nr 23 w Gliwicach
      • sekretariat@zsp16.gliwice.eu lub zsp16pm23@wp.pl
      • 32 231-29-25
      • Gliwice, ul. Królowej Bony 6 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych