• "Dzidzi wioska" i Sikorki.

• Mimo niesprzyjającej pogody nasze  przedszkolaki - bystrzaki z Grupy "Sikorki" udały się w podróż do gospodarstwa zanego potocznie "Dzidzi wioską" W wesołej atmosferze spędzili czas oglądając wiejskie zwierzęta, słuchając opowieści o mieszkańcach wioski. Dzieci uczyły się doić krowę i dowiedziały się jak powstaje mleko i jego przetwory. Był czas na karmienie zwierząt, zabawę na ogromnym placu zabaw, duże bańki mydlane, wspólny posiłek. Było fantastycznie:)

• Z wizytą u Strażaków.

• Dnia 5 października nasze dzielne starszaki- bystrzaki  odwiedziły jednostkę Miejskiej Straży Pożarnej w Gliwicach aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki . Dzieci mogły z bliska zobaczyć wóz strażacki i sprzęt pożarniczy, wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodziach. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112.

Składamy serdeczne wyrazy wdzięczności drogim Funkcjonariuszom Straży Pożarnej za  odwagę, poświęcenie i stałą gotowość do ratowania życia i mienia. !!!

• Gościmy Funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej.

• Dzisiaj do naszego przedszkola zawitali specjalni goście: funkcjonariusze gliwickiej Policji i Straży Miejskiej w asyście swoich  pomocników  Sznupka i Misia . Głównym tematem spotkania było nie tylko bezpieczeństwo dzieci na drogach. Po krótkiej prelekcji funkcjonariuszy mogliśmy przypomnieć sobie, jak prawidłowo i bezpiecznie należy zachowywać się na drodze, co robić jak poczujemy się niekomfortowo, gdzie i jak szukać pomocy w sytuacjach trudnych, pod jakie numery alarmowe /112/ dzwonić w razie potrzeby.  Sznupek to maskotka Śląskiej Policji jego imię wywodzi się ze śląskiej gwary, w której "sznupać" znaczy szukać. Miś natomiast to pluszak Straży Miejskiej.  Wszystkie dzieciaki były pod ogromnym wrażeniem maskotek i każdy z osobna i wszyscy razem chcieli pozować do zdjęć z dzisiejszymi gośćmi   - wizyta z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Bardzo dziekujemy naszemu zaprzyjaźnionemu  dzielnicowemu dzielnicy Śródmieście  sierżantowi Przemysławowi i Funkcjonariuszom Straży Miejskiej za dzisiejszą wizytę:)

• Konkurs plastyczny

• Grupa "Motylki" z OP-23 organizuje konkurs plastyczny dla wszystkich dzieci przedszkolnych z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 16 pt" Pies najlepszym przyjacielem człowieka". Prace plastyczne w technice dowolnej należy składać u wychowawców poszczególnych grup w terminie do 11 października br. Zapraszamy.

• Zbiórka dla schroniska.

• Przedszkole Miejskie nr 23 i Oddziały Przedszkolne przy SP-23 włączają się w międzynarodową akcję niesienia pomocy wszelkim zwierzętom małym i dużym. W wyznaczonych miejscach zarówno w PM-23 jak i OP-23 w terminie od 4- 13 pażdziernika br będzie można złożyć karmę i wszelkie przedmioty, które przydadzą się w schronisku "Psi Bufet" w Zabrzu. Bliższe informacje na plakacie w szatni przedszkolnej.

Zachęcamy do czynnego udziału.

• Światowy Dzień Zwierząt.

• "Światowy Dzień Zwierząt  –święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspomnienia w św. Franciszka z Asyżu, patrona  zwierząt, ekologii i ekologów

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non- profit.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi"

Żródło : wikipedia, internet,google

Foto: internet