• 17 luty Dzień Kota:)

• "Obchodzimy dziś Dzień Kota. Kot, wiadomo to niecnota.

Co to chodzi własną drogą.Pyszczek myje swoją nogą.

W nosie ma co mówią ludzie. Kocha się oddawać nudzie.

Je co lubi, sam poluje. Byle czego nie spróbuje.

Pieszczot się domaga strasznie. Bez głaskania kot nie zaśnie.

I tak myślę sobie skrycie. Że styl koci wdrożę w życie!"

"Koty to zwierzęta, która są naszymi towarzyszami od zarania dziejów. Naukowcy, co jakiś czas odkrywają nowe zaskakujące fakty na temat ich anatomii i zachowań. Oto najlepsze ciekawostki o kotach, których mogłeś wcześniej nie znać!

Wszystkie koty chodzą swoimi ścieżkami. To najpopularniejsze powiedzenie o kotach, które ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Ciekawostek o kotach jest jednak znacznie więcej.

Przedstawiamy  10 najbardziej interesujących informacji  o kotach.

1. Większość dorosłych kotów nie może pić mleka. To o tyle zaskakujące, że koty często nam kojarzą się z mlekiem. Miseczka mleka krowiego może wywołać u dorosłego kota silną niestrawność.
            2. Koty wykorzystują swoje wąsy by sprawdzić, czy przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą.
            3. Nie ma dwóch identycznych kocich nosów. Naukowcy udowodnili, że każdy z nich jest tak unikalny. Koci nos można porównać do ludzkich linii papilarnych.
            4. Koty nie widzą swojego nosa ani niczego, co jest bezpośrednio przed nimi. Dlaczego? Naukowcy udowodnili, że koty są dalekowidzami.
            5. Kot poci się przez poduszki łapek.
            6. Koci język jest szorstki jak papier ścierny.
            7. Przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia.
            8. Kocice są prawo-łapkowe, kocury natomiast zazwyczaj używają swojej lewej łapki.
            9. Kot jest bardzo bliskim krewnym tygrysa - ich DNA jest zbieżne aż w 95,6 proc, co widać głównie po ich zachowaniu oraz zachowaniu się ciała podczas polowania.
            10. Koty potrafią wyjść bez szwanku z upadku z dość dużej wysokości, co zawdzięczają odruchowi wyprostnemu. Stąd też wzięło się powiedzenie, że koty zawsze spadają na cztery łapy."

/ zródło: Mądra Babcia/eska. pl /  fot: google/

• Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek...16 luty 2023r.

• "Dziś kalorie się nie liczą. Dzisiaj liczy się tradycja.

Ludzie dzisiaj sobie życzą.

By dopisała....... kondycja.."

"Skąd tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek?

Geneza Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, a przekąskę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Staropolskie przysłowie mówi:

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Tłusty Czwartek to dzień, w którym bez wyrzutów sumienia objadamy się pączkami i innymi słodkościami:)"

Źródło +foto: internet .

• Walentynki

• "W Dniu Świętego Walentego, każdy uczuciem obdarowuje każdego. Ja Tobie ślę – 1000 buziaków,100 wesołych pluszaków,10 gwiazdek z nieba i wszystkiego, czego Ci tylko potrzeba."

• Kontynuacja edukacji przedszkolnej 2023/2024

• Szanowni Rodzice!

Można pobrać kartę kontynuacji / link poniżej/ dla dzieci, które w kolejnym roku szkolnym (2023/2024) będą uczęszczać do naszego przedszkola. Druki kart będzie można pobrać w szatni przedszkolnej . Wypełnioną kartę prosimy przekazać do kancelarii przedszkolnej .

Brak deklaracji ze strony rodzica jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca  w przedszkolu na rok szkolny 2023/2024 i skutkuje ponownym udziałem w ogólnej rekrutacji.   Osoby zalegające w opłatach za przedszkole, mogą złożyć deklaracje po uregulowaniu opłat.

Deklaracja_kontynuowania_wychowania_przedszkolnego_2023-2024.docx