• Zajęcia dodatkowe- język angielski

• Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dn 30 maja 2014 r zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół / DZ.U., poz 803/ w zakresie dotyczącym przygotowania dzieci do posługiwania się językiem nowożytnym stosuje się obowiązkowo:

- w roku szkolnym 2021/2022 dla dzieci 3-6 lat obowiązkowe  przygotowanie przedszkolne w zakresie posługiwania się językiem nowożytnym w podstawie programowej wychowania przedszkolnego

Zajęcia z lektoratu języka angielskiego w roku szkolnym 2022/2023 odbywają się dwa razy w tygodniu  .

Każda grupa ma wyznaczone dni  do realizacji projektu- informacje dostępne w postach poszczególnych grup.

DZIECKO W WIEKU 3-6 W KONTEKŚCIE NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

• Uczeń w tym wieku najskuteczniej zapamiętuje nowe informacje, jeśli odnoszą się one do znanej mu/jej rzeczywistości, ograniczającej się do domu rodzinnego i codziennych czynności.
          • Umożliwienie dziecku przyswajania nowej wiedzy poprzez zmysły jest kluczową techniką nauczania. Jednakże należy pamiętać, że, aby nauka była naprawdę skuteczna, lekcje powinny być podzielone na krótkie ćwiczenia. Powodem tego jest ograniczona zdolność koncentracji uwagi ucznia w wieku 3 – 5 lat.
          • Aby wprowadzony materiał został trwale zapamiętany przez dziecko, nauczyciel musi zastosować odpowiednią liczbę ćwiczeń powtórzeniowych, a dodatkowe utrwalanie materiału w domu pomaga go utrwalić.
          • Trzy- cztero- i pięcioletnie dzieci mają silną potrzebę bycia w centrum uwagi. Nie zmienia to faktu, iż ten okres w ich życiu jest również ważny ze względu na konieczność rozwijania umiejętności pracy w grupie. Oba te czynniki muszą zostać wzięte pod uwagę by przygotować na zajęcia optymalny zestaw ćwiczeń.
          • Nauka języka powinna odbywać się w przyjaznej atmosferze, ze względu na duże potrzeby emocjonalne dzieci w tym wieku. Jest to bezpośredni warunek wpływający na przyswajanie wiedzy.

CELE NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PRZEDSZKOLU

• rozwijanie motywacji i pozytywnego nastawienia do nauki języka angielskiego,
          • dawanie uczniowi okazji do kształtowania różnorodnych umiejętności (np.: porównywanie, dedukcja, analiza, obserwacja, przewidywanie), które będą stanowić podstawę nauki języka przez dziecko na kolejnych szczeblach edukacji,
          • zapamiętywanie słownictwa (zarówno słów jak również zwrotów) i sygnalizowanie zrozumienia wykonywaniem odpowiednich czynności zgodnie z poleceniami nauczyciela,
          • poznawanie wybranych elementów związanych z kulturą i tradycjami krajów anglojęzycznych
          • WSKAZÓWKI DO PRACY Z DZIECKIEM W DOMU
          •  domowa zabawa z językiem angielskim może trwać zaledwie kilka minut dziennie
          • dobrym pomysłem jest systematyczne wprowadzanie ćwiczeń
          • przyjazna atmosfera i zaangażowanie rodzica w trakcie zabaw sprzyja motywowaniu dziecka do dalszej nauki
          • dziecko nie musi używać języka angielskiego, w przypadku gdy nie czuje się na to gotowe
          • wystarczy, jeśli reaguje na język angielski wykonywaniem odpowiedniej czynności i w ten sposób demonstruje zrozumienie słów i wyrażeń
          • ważnym elementem nauki jest nagradzanie pochwałą w przypadku każdego, nawet najmniejszego, sukcesu
          • obserwacja upodobań dziecka pozwoli rodzicowi skupić się na tym, co dziecko lubi w nauce języka najbardziej
          • warto powtarzać ulubione gry i zabawy dziecka
          • rodzic może zawsze informować nauczyciela o swoich uwagach i spostrzeżeniach.