Dnia 12 lutego z zachowanie reżimu sanitarnego zapraszamy nasze przedszkolaki na zajęcia z zakresu umuzykalnienia " Podróż z klarnetem i gitarą" Swoimi pasjami dzielić się będzie Tata z Grupy 1.
Lekcje muzealne ciąg dalszy :)
Dnia 9 lutego zaprosimy nasze starszaki do podróży wirtualnej w świat "Czarno, białego i zielonego Śląska w II Rzeczypospolitej"
"Śląsk w latach 1922-1939 stanowił jedno z najbardziej zindustrializowanych i zurbanizowanych centrów II Rzeczpospolitej. Pomimo tego, że było to wówczas najmniejsze województwo w Polsce, a terytorium plebiscytowe przyznane Polakom po powstaniach śląskich i plebiscycie stanowiło zaledwie jedną trzecią całości, to właśnie tutaj znajdowało się większość górnośląskich kopalń i hut. Błędem byłoby jednak utożsamianie tzw. polskiego Śląska jedynie z „cierpkim pięknem” czarnej, industrialnej ziemi. W jego granicach znajdowała się bowiem cała mozaika terytorialna – od regionu górniczego (Czarny Śląsk), jasnych gleb lublinieckich (Biały Śląsk) aż po piękno zachodniego krańca Beskidów (Zielony Śląsk). Podczas zajęć poświęconych dziejom Śląska w dwudziestoleciu międzywojennym opowiemy, jak doszło do wprowadzenia tego, nieistniejącego już dzisiaj, podziału naszego regionu. Przyjrzymy się polityce władz w stosunku do tego niezwykle bogatego w zasoby naturalne terenu. Dzięki przykładom z prozy Poli Gojawiczyńskiej, Gustawa Morcinka czy refleksjom ks. Emila Szramka poznamy mozaikę narodowościową Śląska oraz jego specyfikę. Lekcji będzie towarzyszyć specjalnie przygotowana mapa polskiego Śląska, dzięki której poznamy rozmieszczenie najważniejszych zakładów przemysłowych biorących udział w tworzeniu gospodarki II RP, a także osoby, które związane były z poszczególnymi miastami i kształtowały ten autonomiczny, jedyny w swoim rodzaju region."
Źródło : http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/fedruje-slaski-krajobraz-zajecia-edukacyjne-on-line
Lekcje muzealne
Dnia 2,3,4 lutego odbędą się lekcja muzealna w grupach starszych pt "Artystyczny elementarz dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku"- projekcja online.
"Wielowymiarowy, artystyczny i społeczno-kulturowy portret Śląska w II Rzeczypospolitej. Odnajdujemy go w prezentowanych na wystawach w Willi Caro i Czytelni Sztuki obrazach i rysunkach Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego), a także fotografiach Antoniego Wieczorka i Jan Bułhaka. Ich prace stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. O Śląsku w okresie międzywojennym, widzianym oczami tych wybitnych twórców, opowiemy podczas zajęć skierowanych do najmłodszych. Inspiracją naszego spotkania będzie… najsłynniejszy polski elementarz – elementarz Mariana Falskiego. Jego wersja z dwudziestolecia międzywojennego (z 1921 r.), z nielicznymi modyfikacjami, cieszy się niegasnącą popularnością do dnia dzisiejszego! A zatem – zaczynajmy! A jak Azoty, B jak Bułhak, e jak… - zajęciom będzie towarzyszyła specjalna plansza edukacyjna, na której litery staną się przepustką do poznania konkretnych pojęć, nazwisk, miejsc związanych dwudziestoleciem międzywojennym na Śląsku. A wszystko to ilustrowane unikatowymi dziełami z wystaw przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach: „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” oraz „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”.
Źródło" - Muzeum Willa Caro
Obraz Malczewski"Kopalnia Mysłowice"
Aktualizacja 01.02.2021r.
Dzień pozytywnego myślenia 02.02.2021r:)
"Drugiego lutego przypada Dzień Pozytywnego Myślenia – święto nietypowe i zarazem bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie.
Jak mówi pewne przysłowie: „Optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda.” Warto przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.
Pomysłodawcą tego święta, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne nastawienie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje.
Pozytywne myślenie pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przedkłada się na większe sukcesy w życiu codziennym. Dzięki temu znajdujemy motywacje do działań i odkrywamy siebie z najlepszej możliwej strony. Pozytywne nastawienie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie, udowodnione jest, że optymiści lepiej radzą sobie w życiu i są mniej podatni na stres. Łączy się to z szybszymi wyjściami z problemowych sytuacji.
Patrząc przez „różowe okulary”, można dostrzec wiele dobra w świecie i w innych ludziach.
Ponadto słowa otuchy i wsparcia, które sami sobie fundujemy, są dla nas motywujące. Nawet jeśli wszystko idzie nie tak, jak powinno, należy doszukiwać się jakichś pozytywów i wyjść awaryjnych. Optymiści nigdy nie poddają się i dochodzą najdalej ze wszystkich.
Warto wiec patrzeć na życie z lepszej strony, dostrzegać pozytywne aspekty we wszystkim, co na s spotyka, to piękna i zarazem trudna sztuka, ale można jej się nauczyć. Dzięki temu życie nabiera kolorów, staje się ciekawsze. Uśmiech potrafi rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień."
Źródło: internet, dobrewiadomości.net.pl
Wiedzą, o tym przedszkolaki, zimą trzeba dbać o ptaki :)
Pracowite przedszkolaki z Grupy 5 przygotowywały dziś ptasią stołówkę .
Aktualizacja 01.02.2021r
Rekrutacja 2021/2022
Informujmy, że Pani Ewa Weber, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice, podpisała:
Zarządzenie nr PM-3520/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z dnia 21 stycznia 2021 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, na rok szkolny 2021/2022 do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, prowadzonych przez Miasto Gliwice.
https://bip.gliwice.eu//rada-miasta/uchwaly/12452
To był wspaniały karnawałowy tydzień :)
"W karnawale, w karnawale zawsze idziemy na bale.
Każde dziecko duże małe,lubi bale w karnawale.
Można zmienić się w królewnę, w królewicza można też,
są cyganki, wróżki, żabki, jest i batman, jest i jeż....."
Tak bawiły się przedszkolaki z Grupy 5, kończąc jednocześnie karnawałowy tydzień. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do tego, żeby nasze działania wzbogacić i dopieścić :)
Aktualizacja dnia 29.01.2021r.
Zabawa karnawałowa w Grupie 3.
Dziś znowu wielki bal , tym razem w Grupie 3. Dzieci tańczyły do swoich ulubionych przebojów dziecięcych , brały udział w konkursie( trudne zagadki, liczenie oraz pytania w języku angielskim), bawiły się z chustą animacyjną oraz częstowały się pysznymi zdrowymi przekąskami!
Dziękujemy mamie Pauliny W oraz Pani Agnieszce S. za pyszne owoce!
Aktualizacja 28.01.2021r.
Kreatywni rodzice, kreatywne dzieci :)
Zima lubi dzieci , dzieci lubią zimę. Pełne wery przedszkolaki z Grupy 5.
- 3
Zabawa karnawałowa w Grupie 4
Aktualizacja 27.01.2021r.
My się zimy nie boimy:)
Podczas gdy dzieci z Grupy 2 beztrosko się bawiły, spędzać czas na przyjemnościach, grach i zabawach karnawałowych, przedszkolaki z Grupy 3 biegały, brykały harcowały korzystając z uroków zimy .
Aktualizacja 26.01.2021r.
Karnawał 2021 w Grupie 2
"Dziś w przedszkolu wielki bal, tańczy razem grono par.
Lalka Barbie, miś Puchatek, w czerwonym kubraczku skrzatek.
ref. Tralalalala, tralalala, każdy dobry humor ma./x2
Trzy księżniczki, bury miś tańczą walca raz, dwa, trzy.
Zorro z batmanem pomyka, wesoło dziś gra muzyka."
/Żródło:Wójcik/
Dziekujemy Rodzicom, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu sprawili, że bal, miał piękna oprawę
i był pełen niespodzianek.
Aktualizacja 26.01.2021r
Niech żyje bal .
Wszyscy bawią się wspaniale , jak co roku w karnawale. Zabawa w Grupie 1.
Aktualizacja 25.01.2021r.
Karnawałowy tydzień 2021
Czas na zabawy karnawałowe w naszym przedszkolu . Każda grupa będzie miała szanse na taneczne pląsy w inny dzień tygodnia . Prosimy o przyjście na zajęcia w danym dniu w swoim ulubionym kostiumie karnawałowym. Bawimy się od 9:00 do 11:00. Niech bedzie kolorowo i wesoło.
25 styczeń - bawią się dzieci z Grupy 1.
26 styczeń- pląsają dzieci z Grupy 2.
27 styczeń - na taneczny parkiet zapraszamy dzieci z Grupy 4.
28 styczeń - taneczny show dzieci z Grupy 3
29 styczeń - balety w Grupie 5.
Źródło zdjecia google.
Kochanym Babciom i Dziadkom przedszkolaki dziś śpiewają..
Maluszki :
Grupa 2 :
Grupa 3 Przedszkolaki tańcza krakowiaka
Dzień Babci i Dziadka
Już za niedługo, już za momencik będziemy celebrować wirtualnie
Dzień Babci i Dziadka .
Życzenia dla Babci i Dziadka muszą być wyjątkowe - tak jak wyjątkowe są to osoby w życiu naszym i naszych dzieci.
"Kochani, dziś okazja rzadka. Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą, widząc ich gromadkę, że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać. Czym są dla dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie: KOCHAJCIE DZIADKÓW SWYCH I BABCIE !"
Zimowe szaleństwo cd
Wreszcie zima
Zimowe szaleństwo w ogrodzie:) Prosimy ewentualnie o przyniesienie spodni i rękawiczek na wymianę.
Przerwa wakacyjna 2021
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli dyrektor ZSP 16 wystąpił z wnioskiem do organu prowadzącego o ustalenie przerwy wakacyjnej na rok 2021 .
Proponowany miesiąc w którym placówka nie będzie świadczyć usług to lipiec 2021. Rzetelny harmonogram czynnych przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych zbiorczych na miesiące wakacyjne otrzymacie Państwo po ich zatwierdzeniu .
Lipiec 2021 - PM-23 nieczynne / Oddziały przedszkolne przy SP-23 czynne
Sierpień 2021- PM-23 - czynne / Oddziały przedszkolne przy SP-23 nieczynne.
O terminie i sposobie rekrutacji do placówek zbiorczych zostaniecie Państwo poinformowani .
Archiwum Aktualności