• HISTORIA

• Przedszkole Miejskie Nr 23 usytuowane jest w Gliwicach.

Mieści się w centrum miasta na dużej posesji przy ulicy Królowej Bony 6. Budynek, który zajmuje placówka jest gmachem III kondygnacyjnym ze wspaniale rozlokowanymi pięcioma salami zabaw dla dzieci, dwoma łazienkami, salą rekreacyjno - gimnastyczną, dwoma szatniami i szeregiem pomieszczeń stanowiących zaplecze kuchenno - gospodarcze.

Należy wspomnieć, iż z punktu widzenia architektonicznego Przedszkole Miejskie Nr 23 jest piękną willą z końca XIX wieku/ rok budowy określa się na 1897/, która posiada swój niepowtarzalny nastrój, czar i magię. W otoczeniu    szpalera starych drzew, w środku dużego miasta wychowankowie znajdują oazę spokoju, wypoczynku i zabawy, czują się     bezpieczne,            wiedzą, że są kochane i najważniejsze dla swoich nauczycieli. Placówka w obecnym kształcie działa nieprzerwanie od 1983r, natomiast historycznie jako placówka dwuoddziałowa działała już w latach 50-tych XX w.Pierwsze wzmianki o placówce datuja się na rok 1957.  W obecnym budynku na parterze wówczas mieścił się ośrodek zdrowia na piętrze natomiast małe przedszkole.

Środowisko przedszkola stanowią mieszkańcy o różnym poziomie wykształcenia, różnych aspiracjach edukacyjnych i różnych możliwościach finansowych do, których placówka zawsze starała się dotrzeć z odpowiednią ofertą edukacyjną. Tym działaniom mają sprzyjać organizowane cyklicznie dla całego środowiska lokalnego uroczystości, które trwale wpisały się w historiografię placówki.

Są to uroczystości typu:

"Pasowanie na przedszkolaka" - to jedna z pierwszych otwartych uroczystości w ciągu roku szkolnego, na którą zapraszani są rodzice i sympatycy placówki . Dzieci przedstawiają swoje pierwsze popisy artystyczne oraz składają oficjalne przyrzeczenie. Ponadto otrzymują akt pasowania i przynależności do grupy.

"Zabawa Andrzejkowa" - wspólnie z rodzicami i sympatykami organizuje się wróżby, między innymi lanie wosku, wróżby z butami, z kartkami oraz wspólną zabawę taneczną. Podtrzymywane są zwyczaje.

"Spotkanie z Mikołajem" - wszystkie dzieci obdarowywane są jednakowymi, drobnymi prezentami. Jest wspólna zabawa z Mikołajem, którym jest zazwyczaj pracownik naszej placówki .

"Spotkanie z Babcią Górniczą" – organizuje się spotkanie z przedstawicielami Kopalni KWK którzy nigdy nie zawodzą i przyjeżdżają z podarunkami . Mówimy wtedy w gwarze śląskiej, dzieci dowiadują się wiele o pracy na kopalni zostają symbolicznie pasowane na „górniczków” Jest wspaniała zabawa i wiele doznań edukacyjnych.

"Rodzinne kolędowanie" połączone z Jasełkami - zaproszone są na nie rodziny Dziadkowie i Rodzice. Przedszkolaki przedstawiają Jasełka. Potem następuje wspólny śpiew kolęd i poczęstunek przygotowany wspólnie z rodzicami. Takie uroczystości niesamowicie integrują środowiska, włączają do pomocy i przynoszą wiele zadowolenia.

"Bal karnawałowy" - przy muzyce zespół muzyczny, słodkie nagrody konkursów będących atrakcją podczas imprezy. Rodzice przygotowują wspaniałe przebrania. Dzieciom, które nie przynoszą przebrania, zapewniamy je z przedszkola.

"Swaczyna Tłustoczwartkowa" – tradycją naszej placówki jest organizowanie tego typu imprez. Dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami przygotują program artystyczny tematycznie związany z obchodami „Tłustego czwartku", są teatrzyki cieni, dramy związane z „Bartkiem który w tłusty czwartek.” Wspólny poczęstunek paczkami pieczonymi przez pracowników naszej placówki lub pozyskanych od sponsorów.

"Śląskie zwyczaje związane z powitaniem wiosny" - w tym dniu dzieci ze śpiewem, z kwiatami i Marzanną idą ulicami miasta. Po powrocie następuje spalenie kukły w ogrodzie oraz zakopanie jej w ziemi,

co jest znakiem odejścia zimy.

"Festyn Rodzinny" - Wymagają od nas wiele dodatkowej pracy, ale za to stwarzają wspaniałą okazję do wspólnej zabawy i przynoszą wiele atrakcji. Festyn poświęcony jest obchodom Dnia Mamy i Ojca. Dzieci popisują się wcześniej przygotowanym programem artystycznym w swoich salach, później zapraszamy wszystkich gości do ogrodu przedszkolnego i tam bawimy się do wieczora jest konkurs prac dzieci , słodkie poczęstunki, loterie i konkursy dla dzieci i ich rodziców i wiele innych atrakcji. Festyny doskonale integrują środowisko rodzinne z przedszkolem.

"Dzień Dziecka" - tej okazji organizuję wspólnie z personelem wycieczkę nad Jezioro Pławniowickie oraz niespodzianki takie jak: biwakowanie na polanie, obiad i podwieczorek na świeżym powietrzu, różne gry, zabawy i konkursy promujące zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

"Uroczyste pożegnanie dzieci z przedszkolem" - młodsi koledzy w pierwszej części dnia żegnają starszaków i obdarowują ich drobnymi własnoręcznie wykonanymi prezentami, a po południu dzieci, które odchodzą do szkoły, poprzez przygotowany specjalnie na tą okoliczność program artystyczny żegnają się z personelem oraz przedszkolem.
          Każdej tego typu uroczystości towarzyszy wspólny poczęstunek i zabawa w ogrodzie przedszkolnym.

"Wakacje w przedszkolu" – rok rocznie placówka spełnia funkcje przedszkola zbiorczego dla dzieci pozostających w mieście w czasie wakacji, organizujemy wówczas alternatywne formy wypoczynku: korzystamy systematycznie z basenu, organizujemy zawody sportowe, wyruszamy na wycieczki po najbliższej okolicy działając tak, aby dzieci czuły się usatysfakcjonowane, bezpieczne i miały świadomość, że podczas wakacji w przedszkolu też jest bardzo fajnie.

Warto natomiast podkreślić, iż dzięki Rodzicom i Symatykom placówki nasze przedszkole działa sprawnie i systematycznie poszerza swoją oferę . Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i  rady ze strony Rodziców.   Dlatego w przedszkolu odbywa się dużo imprez otwartych, na które rodzice chętnie przychodzą, pomagają nam w ich organizacji, przebiegu oraz w przygotowywaniu strojów. Systematycznie wzbogacana oferta uroczystości i poczynań stała się jedną z wielu mocnych stron pracy placówki, na którą pracował cały zespół pracowniczy i rodzicielski.